Obrázok článku: Ktoré izbové rastliny si vybrať do spálne?

Ktoré izbové rastliny si vybrať do spálne?

Výber tej správnej izbovej rastliny do vašej spánkovej svätyne má množstvo výhod.  Spálňa je jednou z miestností, v ktorých trávite najviac času. Trochu zelene nielenže zlepší jej estetickú hodnotu, ale má aj benefity pre zdravie. Nie je to však len tak, vybrať si prvú izbovú rastlinu do bytu, na ktorú vám padne zrak. 

Sú isté druhy, ktoré v spálni nájdu väčšie opodstatnenie. Prinášame vám niekoľko konkrétnych typov.

Aká má byť vhodná rastlina do spálne?

Vplyv zelene na pohodu a náladu je dobre zdokumentovaný. Rastliny v spálni sú však skvelé aj pre fyzické zdravie. Mnohé z nich dokážu filtrovať toxíny a produkovať kyslík v dostatočnom množstve, čím zlepšujú kvalitu vzduchu v miestnosti.

Nie všetky rastliny sú však vhodné do interiéru. Pozor si treba dať najmä na také, ktoré sú toxické pre ľudí a domáce zvieratá, napríklad oleander, tučnolist či dokonca populárny pothos. Niektoré izbové rastliny, medzi nimi aj yucca, zelenec, alebo antúria, zasa môžu spôsobiť alergickú reakciu.

Pred výberom sa teda uistite, že ide o zdravotne nezávadnú a bezpečnú interiérovú voľbu. 

Ratolesti a domáce zvieratá totiž majú niekedy tendenciu ohryzovať listy rastlín. V tom lepšom prípade to môže viesť iba k tráviacim ťažkostiam, avšak pri istých exemplároch hrozí aj otrava. Dávajte si teda pri výbere rastlín naozaj pozor.

Dodajme ešte, že v rámci feng šuej by sme mali svoju domácnosť dekorovať rastlinami bez listov s ostrými hranami, ktoré pôsobia pichľavo a podobne. Ak ich už máme, nemali by smerovať k ľuďom. Ináč sú s feng šuej kompatibilné takmer všetky rastliny, pokiaľ sa o nich patrične staráme a pôsobia vitálne. 

1. Levanduľa lekárska

Aj keď nejde o typickú izbovú rastlinu, v správnych podmienkach sa jej darí aj v interiéri. Okrem schopnosti efektívne čistiť vzduch má levanduľa aj aromaterapeutické účinky. Výskumy ukazujú, že vdychovanie jej vône môže znížiť krvný tlak a srdcovú frekvenciu. Ide teda o ideálnu voľbu na miesto, kde spíte.

2. Figovník kaučukový

Figovník je šikovná rastlina do bytu, ktorá sa ujme v každej miestnosti. Je nenáročná na starostlivosť a so svojimi nápadnými sýtozelenými listami je silným odstraňovačom toxínov a čističom vzduchu. Svoj účel teda nájde predovšetkým v spálni. Počas celého dňa v nej vychytáva kontaminanty a toxíny a v noci vďaka nej spíte v čistom prostredí.

3. Areka zlatoplodá

Táto palma je tropickou izbovou rastlinou, ktorá dodáva punc exotiky akémukoľvek interiéru. Môže sa pochváliť svojimi schopnosťami čistiť vzduch a odstraňovať škodlivé toxíny, akými sú benzén, formaldehyd či trichlóretylén. Navyše, štúdie preukázali, že areka je jednou z najlepších rastlín do spálne na odstraňovanie oxidu uhličitého.

4. Monstera deliciosa

Právom nazývaná aj kráľovnou izbových rastlín, ide o jednu z najžiadanejších domácich krásavíc na Instagrame. Jej impozantné listy hneď upútajú vašu pozornosť, čo však veľa ľudí nevie je skutočnosť, že sú efektívnymi lapačmi toxínov. Monstera je perfektnou rastlinou do bytu a ideálnou voľbou do spálne.

5. Sansevieria trojpásová

Podobne ako ďalšie sukulenty, sansevieria pomáha filtrovať vzduch. Čo je na tejto konkrétnej izbovej rastline jedinečné je to, že dokáže oxid uhličitý premieňať na kyslík aj v noci. Táto kvalita z nej robí ideálnu voľbu do spálne, pretože kvalita ovzdušia priamo vplýva na kvalitu spánku. Verili by ste, že túto izbovú rastlinu prezývajú aj svokrin jazyk?