Po dlhom dni nie je nič lepšie ako si večer ľahnúť do postele a nechať sa pomaly uniesť do ríše snov. Čo môže byť lepšie? Zárukou zdravého spánku však nie je iba kvalitná posteľ či matrac na mieru (aj keď sú mimoriadne dôležité). Rolu zohráva spálňa ako celok. Miestnosť by mala pôsobiť doslovne ako oáza relaxu a pokoja.
Myslite na to, že spálňa nie je len miestom na spánok. Slúži ako útočisko, kde sa môžeme vymaniť zo zhonu všedného dňa a nabíjame našu unavenú myseľ a telo. Navyše, v posteli štatisticky strávime približne jednu tretinu svojich životov. Spánok je neoddeliteľnou súčasťou našej dennej rutiny a zohráva kľúčovú úlohu pre naše celkové zdravie. Ako si teda zo svojej spálne urobiť vysnívanú oázu relaxu?
1. Kvalitný matrac na mieru
Luxusný matrac na mieru už dávno nie je nedosiahnuteľným luxusom, práve naopak. Je nevyhnutnou súčasťou na ceste za zdravým a pokojným spánkom. Vhodne vybraný matrac podporuje správne zarovnanie chrbtice počas spánku. Prispôsobuje sa jej prirodzeným krivkám a zabezpečuje, aby zostala počas noci v neutrálnej polohe. Toto zarovnanie pomáha zmierňovať napätie v svaloch a kĺboch, čo je predpokladom ich regenerácie po dlhom dni. Okrem toho je matrac na mieru zárukou jedinečného komfortu. Vhodne zvolená tuhosť odráža konkrétne preferencie toho-ktorého človeka. Niekto uprednostňuje mäkký matrac, iný zase stredne tvrdý – neexistuje univerzálne riešenie. Práve vhodná voľba je základom komfortného spánku a toho, že sa zobudíte svieži, bez bolestí a pripravení zvládať výzvy dňa.
2. Orientácia spálne je dôležitá
Významnú úlohu zohráva aj orientácia miesnosti, v ktorej máte spálňu. Spálňa orientovaná na sever alebo severovýchod (alternatívne severozápad) pomáha regulovať teplotu v interiéri, pretože na ňu dopadá menej priamych slnečných lúčov. To oceníte najmä v horúcich letných mesiacoch. Do úvahy by ste mali brať aj blízke zdroje hluku. Spálňa orientovaná smerom k hlavnej ceste nie je vhodná, keďže ruch vozidiel môže viesť k prerušovanému spánku. Nehovoriac o nečistotách, ktoré sa šíria vzduchom a vytvárajú prašné prostredie.
3. Čo do spálne nepatrí?
Aj spôsob, akým zariaďujete svoju spálňu má dopad na to, ako budete spať. Cieľom je vytvoriť atmosféru pokoja a relaxu. Nadmerné množstvo doplnkov a zbytočný nábytok môžu vyvolávať pocit stiesnenia. Spálňa by mala pôsobiť uvoľneným dojmom, bez veľkého množstva stimulov. Po príchode do nej potrebujete pomaly vypínať. Rušivé elementy vám v tom budú brániť.
Rozumné je držať sa pri zariaďovaní spálne minimalistického duchu. Nech je v miestnosti naozaj len to, čo potrebujete. Kvalitná posteľ s matracom na mieru, nočný stolík, skriňa a minimálne množstvo doplnkov. Možno kútik na čítanie, či sedenie. Vyhýbajte sa umiestňovaniu elektroniky do spálne. Televízory a obrazovky vyžarujú modré svetlo, ktoré môže negatívne ovplyvniť kvalitu spánku. Nehovoriac o rôznych kontrolkách, ktoré často svietia aj vtedy, keď je zariadenie vypnuté, no nie odpojené zo siete. V spálni potrebujete mať dokonalú tmu, ktorá podporuje tvorbu melatonínu – spánkového hormónu. Zariadenie spálne začína výberom postele. Jej veľkosť, farba a charakter určujú smer, ktorého by ste sa pri dizajne miestnosti mali držať.
4. Miesto výhradne na spánok
Spálňa je miestom relaxu, pokoja a spánku. To je jej hlavný účel a nemal by byť menený ani trieštený. V praxi to znamená, že urobiť si zo spálne prechodné pracovisko je zlý nápad. V čase, keď je home-office pomerne rozšíreným módom práce, mnoho ľudí skĺzne k tomu, že pracujú aj tam, kde by mali iba relaxovať. Do spálňe nepatria váš laptop, šanóny, papiere a podobne.
Týka sa to však aj domácich prác. Ledabolo opretá žehliaca doska o skriňu vám tiež nepomôže navodiť atmosféru pokoja. V spálni rozhodne neodporúčame jesť. Zabránite tak vzniku rôznych nečistôt na matraci či posteľnom prádle. Okrem toho, ako sme už uviedli, spálňa je miestom primárne na relax, oddych a spánok. Vykonávanie akýchkoľvek iných činností pôsobí rušivo.
5. Dbajte na výber farieb
Voľba farieb tiež dokáže výrazne ovplyvniť schopnosť relaxovať a uvoľniť sa. Týka sa to nielen stien, ale aj doplnkov či nábytku. Miestnosť by mala pôsobiť ucelene a nie rušivo, či extravagantne. Pamätajte, cieľom je navodiť zdravý spánok, nie vyburcovať k aktivite. Pastelové odtiene a tlmené tóny béžovej, bielej či hnedej majú upokojujúci účinok na našu myseľ a telo. Podporujú ukľudnenie a spomalenie duševnej aktivity, navyše pomáhajú zmierňovať stres a úzkosť. Skrátka – vytvárajú vizuálne príjemné prostredie, ktoré je pre spánok tiež dôležité. Pastelové farby majú navyše schopnosť evokovať pocit priestoru a ľahkosti. Odrážajú prirodzené aj umelé svetlo, čo spôsobuje, že spálňa pôsobí vzdušnejšie, väčšie.
Luxusná posteľ či luxusný matrac vám ku kvalitnému spánku môžu pomôcť, ale nezvládnu to samy o sebe. Dôležité je teda pozerať sa na miestnosť ako na celok, kde každý element zohráva svoju úlohu. Ak zohľadníte okrem výberu vybavenia či nábytku aj orientáciu, farby a účel spálne, ste na správnej ceste dopriať si komfortný a zdravý spánok každú noc.
Radi vám s tým pomôžeme. Luxusné postele a prírodné matrace na mieru Westieri vám poskytnú maximálny komfort, zdravú oporu a ničím nerušený sladký spánok.