Obrázok článku: Fázy spánku: Čo sa deje v našom tele, keď spíme?

Fázy spánku: Čo sa deje v našom tele, keď spíme?

Vedeli ste, že človek prespí v priemere až 200 000 hodín, čo predstavuje približne 26 rokov jeho života? Spánok je dôležitý nielen pre našu psychickú pohodu, ale aj pre celkové zdravie a vývin. Počas noci prechádza telo viacerými fázami spánku. Aké sú fázy spánku a koľko spánkových cyklov je potrebné prespať, aby ste sa ráno zobudili svieži a vykročili z postele správnou nohou? Spísali sme pre vás informácie o fázach spánku a ich dôležitosti.

Dnes už vieme, že oči „nikdy nespia“

Spánok predstavoval dlhé roky problematiku zahalenú rúškom tajomstva. Spleť nejasností vedci rozlúštili až vďaka skúmaniu pohybu očí a jeho intenzite. Oči sa totiž hýbu celú noc. Rýchlo alebo pomaly. Na základe toho dnes rozoznávame dva základné druhy spánku – REM a NREM spánok. Názov „REM spánok“ je odvodený z anglického „rapid eye movement“ a predstavuje stav, kedy naše oči behajú svižne zo strany na stranu. Mozog je aktívny, veľa snívame a je doslova výzvou nás počas neho zobudiť. Na druhej strane je NREM spánok, pri ktorom sa naše oči hýbu pomalšie a je omnoho hlbší. Práve v NREM spánku trávime v noci najviac času.

Čo sa deje pri zaspávaní? Štyri fázy NREM spánku

Po upokojení a zatvorení očí nastupuje proces zaspávania a s ním aj prvá fáza NREM spánku. Zaspávanie môže trvať pár sekúnd, ale aj niekoľko minút. Ovplyvniť to môže napríklad vplyv modrého svetla alebo výber matraca, na ktorom si vhodnú polohu nájdete jednoduchšie a rýchlejšie.

Druhá fáza NREM spánku je veľmi krátka. Počas nej upadáte do hlbšieho spánku a prestávate vnímať okolie. Vyrušenie v tomto štádiu môže spôsobiť podráždenosť a problém znovu zaspať. Dych aj tep sa stabilizuje a oči spomalia.

Tretia a štvrtá fáza NREM spánku sú najhlbšie a pre naše telo najdôležitejšie. Metabolizmus sa zvoľňuje, rovnako aj frekvencia srdca či dýchania, a telo sa pomaly začína regenerovať. Počas týchto štádií väčšinu ľudí nepreberie ani hluk.

Kedy snívame? Spoznajte REM fázu spánku

Po štyroch fázach NREM spánku začína byť mozog aktívnejší a nastupuje druhý cyklus – REM spánok. Práve aktivita mozgu počas tejto fázy, ktorá je mnohokrát väčšia ako pri plnom vedomí, spôsobuje, že sa nám snívajú fascinujúce sny, usmievame sa alebo nám sem tam trhne rukou či nohou.

Striedanie NREM a REM spánku

REM a NREM spánok sa striedajú každých 90 minút. Spočiatku tvorí väčšinu tohto času NREM spánok, no čím dlhšie spíme, tým viac naberá na sile a intenzite REM spánok a misky váh sa prevážia v jeho prospech. Čím je slnko vyššie, tým je náš spánok plytkejší a NREM fázy kratšie. Dospelý človek by mal v posteli stráviť sedem až osem hodín a aby sa dostatočne aktivoval rastový hormón, spať by sme mali ísť pred polnocou.

Ako si dopriať kvalitu, ktorú si telo žiada?

Kvalitu spánku ovplyvňuje viacero faktorov. Základným pravidlom, ktorým by ste sa mali riadiť, je obmedzenie modrého svetla minimálne pol hodinu pred spaním. Radiátor si na noc radšej vypnite, pre lepší spánok sa odporúča mať v izbe chladnejšie. Nespochybniteľný význam má jednoznačne aj výber matraca. Materiál, z ktorého je vyrobený, jeho tvrdosť, ale aj regulácia teploty. To všetko robí váš spánok dokonalejším.

Zobúdzajte sa s úsmevom

Zdravý a spokojný spánok netreba podceňovať. Keďže v spánku trávite až tretinu svojho života, myslite na to, na čom spíte. Ako uvádzame vyššie, jedným z prvkov, ktorý ovplyvnia kvalitu vášho spánku a fázy spánku, je aj kvalitný matrac. Vo Westieri máte na výber matrace z prírodných materiálov, ktorých veľkosť aj tuhosť prispôsobíme na mieru. Aby váš nový matrac sedel ako uliaty, vyrobíme vám k nemu posteľ na mieru. Pozrite si našu ponuku a doprajte svojmu telu pohodlie.