Obrázok článku: Rozmery matraca a kvalita spánku

Rozmery matraca a kvalita spánku

Na kvalitu spánku vplýva viacero faktorov, okrem iného, samozrejme, aj parametre matraca. Jeho mäkkosť, resp. tvrdosť, materiál, priedušnosť, termoregulácia a rozmery. Práve na posledný menovaný faktor sa dnes pozrieme bližšie. Rozmer matraca totiž na kvalitu spánku vplýva viac, ako si možno myslíte.

Prečo je rozmer matraca dôležitý?

Dostatok priestoru v posteli je nevyhnutný na kvalitný odpočinok. V noci potrebujeme priestor na reguláciu telesnej teploty, ktorá výrazne ovplyvňuje náš cirkadiánny rytmus a spánkový cyklus. Ináč povedané, ak spíme nepohodlne, budíme sa bez energie a neodpočinutí.

Rozmery matraca v tomto zohrávajú kľúčovú rolu.

Pri výbere veľkosti zvážte nasledujúce skutočnosti:

  • kto spí v posteli – či iba jeden človek, alebo pár,
  • výšku a váhu vás a prípadného partnera/partnerky,
  • polohu, v ktorej zvyčajne spíte.

Vo všeobecnosti vám odporúčame zaobstarať si čo najväčší matrac podľa toho, čo sa vám zmestí do vašej postele. Predsa, strávite v nej tretinu svojho života, čiže je nevyhnutné, aby kvalita spánku bola čo najvyššia.

Ako na jednotlivé rozmery matraca?

V prvom rade je potrebné podotknúť, že rozmer matraca musí zodpovedať konštrukcii posteľného rámu. Nájdete aj také s výškou 220 centimetrov a šírkou 200 centimetrov, ktorá sa však nevojdú do maličkej manželskej postele. 

Pri výbere teda vždy myslite na to, že tieto dve veľkosti (matraca a postele) musia byť kompatibilné.

Výška

Na trhu dnes nájdete najčastejšie matrace v normovanej výške 200 centimetrov. Pre drvivú väčšinu populácie je to viac, než dosť. Odporúčame zvoliť minimálnu výšku matraca minimálne o 20 centimetrov vyššiu, než je vaša vlastná. 

Patríte medzi vyšších? Nájdete aj matrace s výškou 220 centimetrov. Ak ste nižší než 180 centimetrov, nevadí. Vzniknutý rozdiel medzi matracom a vašou výškou nie je na prekážku a neznižuje váš komfort. 

Šírka

Tu je dôležité, koľkí na posteli spíte. Ak ide o jednolôžko, kupujete, prirodzene, štandardný matrac. Ak máte manželskú posteľ, máte na výber. Môžete si zvoliť dva rozmerovo rovnaké matrace, alebo kvalitný dvojmatrac.

V každom prípade myslite na tieto skutočnosti:

  • minimálna komfortná šírka pre jednolôžko je 80-90 centimetrov, pod túto hranicu ísť neodporúčame,
  • ak sa počas spánku často prehadzujete a rám postele vám to dovolí, nájdete aj matrace so šírkou 120 centimetrov,
  • ak kupujete dva matrace, dbajte na to, aby boli rovnako hrubé.

My vo Westieri vám podľa vašej výšky a váhy matrac upravíme na mieru tak, aby bol pre vás spánok na ňom komfortný, zdravý a budili ste sa odpočinutí..

Nie ste si istí, aké rozmery matraca si zvoliť? Obráťte sa na nás a spoločné nájdeme riešenie pre váš zdravý spánok. Srdečne vás tiež pozývame do našich showroomov v Bratislave a Prahe, kde si naše matrace môžete vyskúšať na vlastnej koži.