Obrázok článku: Spálňa a feng šuej – harmonický a zdravý spánok

Spálňa a feng šuej – harmonický a zdravý spánok

Pri interiérovom dizajne je feng šuej mimoriadne populárne. Táto filozofia, zakorenená v snahe o nastolenie rovnováhy medzi vonkajším prostredím a vaším vnútrom, dokáže do priestoru priniesť atmosféru dokonalej harmónie.

Asi nikoho netreba presviedčať o tom, že najmä v spálni je to mimoriadne dôležité. V tejto miestnosti zaspávame, oddychujeme, regenerujeme a začíname svoje dni. Je teda žiadúce, aby si spálňa svoj účel plnila čo najlepšie.

Feng šuej ponúka nielen pomoc pri estetickom usporiadaní, ale má za účel zvýšiť aj celkovú pohodu. Ak sú jeho princípy aplikované správne, dokáže dokonca aj podporiť zdravý a kvalitný spánok

Feng šuej – esencia zdravého spánku

Vedeli ste, že toto starodávne čínske umenie má už viac ako 3 000 rokov? To, že si dodnes drží popularitu svedčí o tom, že jeho princípy sú namieste a fungujú.

Nosný aspekt filozofie spočíva v tom, že naše okolie, to, v akom prostredí fungujeme, má zásadný vplyv aj na naše vnútorné prežívanie, na náš pokoj, harmóniu, ale aj zdravie či šťastie. Určite súhlasíte s tým, že v kontexte spálne sú tieto charakteristiky mimoriadne dôležité. 

Ak je interiérový dizajn v súlade s feng šuej, podporuje to harmonický tok energie, tzv. či (chi). V spálni pomáha navodzovať zdravý a kvalitný spánok.

Feng šuej spálňa – ako vyzerá?

Pri zariaďovaní vašej oázy pokoja majte na mysli tieto piliere.

Správna poloha vašej postele

Ústredným bodom feng šuej v spálni je, prirodzene, umiestnenie postele

Mala by byť otočená smerom k dverám, avšak nie pri rovnakej stene. Pri tomto umiestnení získavate pocit bezpečia a kontroly – keďže máte dokonalý prehľad o tom, kto alebo čo vchádza do miestnosti – čo pomáha navodiť pokojný stav mysle. 

Uistite sa, že vaša posteľ má pevné čelo a dá sa do nej pohodlne a bez problémov vojsť z oboch strán. Takto prispievate k zachovaniu rovnováhy a podporujete rovnocenné partnerstvo vo vzťahoch.

Tým správnym riešením pre vašu spálňu môže byť posteľ na mieru. Nielenže vám sprostredkuje kvalitný spánok, ale tiež vám pomôže vyťažiť maximum z dostupného priestoru.

Minimalizujte rozptýlenia

Feng šuej spálňa je miestnosťou bez zbytočnej elektroniky. 

Elektromagnetické žiarenie televízorov počítača či telefónov môže narušiť prirodzený tok energie či, čo môže mať negatívny vplyv na spánok. Táto teória je podporená aj vedou, keďže modré svetlo vyžarované týmito zariadeniami spomaľuje tvorbu melatonínu, ktorý je nevyhnutný k prirodzenému nástupu spánku.

Ak tieto zariadenia nie je možné tieto odstrániť, zvážte ich umiestnenie tak, aby sa dali v noci zakryť, alebo aby boli mimo vášho zorného poľa. 

Farby vo feng šuej spálni

Pri tomto staročínskom umení je výber farieb mimoriadne dôležitý. Vedeli ste, že vo feng šuej má každý odtieň špecifickú energiu?

TIP: Aké farby sú do spálne najlepšie?

V tomto prípade ide táto filozofia ruka v ruke s princípmi interiérového dizajnu. Oboje totiž odporúčajú používanie upokojujúcich, matných či zemitých tónov a jemných pastelových farieb. Tie totiž podporujú relaxáciu, vyvolávajú harmonickú atmosféru, v ktorej môžete dokonale zregenerovať.

Populárnymi voľbami sú svetlomodrá, zelená, či levanduľová. 

Povedzte NIE neporiadku

Akýkoľvek neporiadok je symbolom disharmónie a chaosu a je v presnom protiklade proti princípom dobrého feng šuej. 

Spálňa plná dekorácií a doplnkov, rozhádzaného oblečenia, nadbytočného nábytku a podobne, je miestom, kde či nemôže efektívne prúdiť. To má za následok nepokoj, stres a problémy pri zaspávaní.

Možno sa aj vám stalo, že v spálni s neporiadkom ste si nedokázali odpočinúť, v noci ste sa budili a ráno ste boli zbytočne mrzutí. Odpoveďou je pravidelné upratovanie a dôraz na organizáciu.

S tým vám pomôžu napríklad aj naše postele na mieru s úložným priestorom alebo truhlice s úložným priestorom. Či už postele alebo truhlice, oba kúsky vyrobíme presne pre vás na mieru, kde si okrem rozmerov na mieru môžete zvoliť aj látky z našej ponuky, tak aby oba nábytky k sebe krásne ladili.  

Vpustite do spálne prírodu

Feng šuej a príroda si dokonale rozumejú. Niet sa čo čudovať, táto filozofia vznikla ešte v časoch, keď o výdobytkoch modernej technológie nebolo ani chýru a človek fungoval v oveľa intenzívnejšom spojení so životným prostredím. 

Umiestnite vo svojej spálni rastliny. Nielenže prečisťujú vzduch, ale do miestnosti tiež vnášajú farbu a zdravú energiu

Siahnite tiež po drevenom nábytku, resp. drevených vyhotoveniach. Ide o ďalší prírodný materiál, ktorý je navyše aj v modernom interiérovom dizajne mimoriadne populárnou voľbou.

V neposlednom rade vám pri tomto bode pomôžu aj naše luxusné matrace na mieru. Ako, pýtate sa? Sú vyrobené zo 100 % prírodných materiálov, napr. konskej hrivy, mohér, vlny z alpaky či bio bavlny.

Prispôsobte si svoju feng šuej spálňu

Aj keď existujú isté princípy, ktorých by ste sa pri zariaďovaní spálne mali držať, feng šuej je do veľkej miery aj o prispôsobovaní. Nie je ani tak o striktnom dodržiavaní pevných pravidiel, ale skôr o akejsi osobnej ceste za harmóniou.

Pri interiérovom dizajne je dôležité brať ohľad aj na vlastné individuálne potreby a estetické preferencie. Nezabudnite, že tak, ako vy odrážate prostredie, v ktorom fungujete, tak aj vaše okolie by malo reflektovať to, čo máte vo vnútri.

Premysleným usporiadaním si dokážete vytvoriť spálňu, ktorá je nielen dokonalou oázou pokoja, ale aj útočiskom, poskytujúcim harmóniu a vnútorný pokoj. A to je v dnešnej hektickej dobe mimoriadne potrebné.