Ako často kupujete posteľ? Ak si viete správne vybrať, tak možno trikrát za život. Naozaj kvalitná posteľ vám totiž bez problémov vydrží aj viac než 20 rokov, dokonca aj dlhšie, ak dbáte o správnu starostlivosť.
Samozrejme, nie je to len tak – navštíviť predajňu nábytku, ukázať prstom na prvú posteľ a spoľahnúť sa na to, že výber je správny. Ešte pred kúpou totiž musíte brať ohľad na niekoľko zásadných faktorov.
V tomto článku sme ich pre vás spísali. Po jeho prečítaní si zvládnete vybrať kvalitnú posteľ na mieru, ktorá vám bude prinášať sladké sny celé desaťročia.
1. Bez kvalitného rámu a materiálov to nepôjde.
Z čoho vlastne pozostáva posteľ?
Ak si odmyslíme matrac (a prípadne samostatný rošt), tak alfou a omegou je rám. Práve naň je vyvíjaný pri spánku najvyšší tlak, on je základným stabilizačným a nosným prvkom celej postele. Dá teda rozum, že voľba materiálu je v tomto prípade kľúčová.
Tu platí jednoduché pravidlo: ak nie je rám z masívu, tak nad posteľou ani neuvažujte.
Žiaľ, v mnohých predajniach nábytku nájdete postele z drevotriesky (označovanej aj ako DTD – drevotriesková doska). V istých prípadoch dokonca na prvý pohľad pripomínajú masívne drevo, spravidla kvôli povrchovej úprave – napr. laminovanej – ale nenechajte sa zmiasť.
Rám postele z drevotriesky vám dlhšie ako 5 rokov vydrží len málokedy. Má jedinú výhodu, a tou je zvyčajne nižšia cena. Avšak aj táto výhoda je iba zdanlivá, nakoľko si kvôli nižšej kvalite DTD budete musieť už po pár rokov zaobstarať novú posteľ, čo je ďalšia investícia.
Prvým pravidlom teda je – kvalitná posteľ má rám vyrobený z pevného masívneho dreva.
2. Matrac a posteľ, posteľ a matrac
Na to, ako dlho vám vydrží posteľ, vplýva aj správny výber matraca. Niet sa čo čudovať, táto dvojica jednoducho patrí k sebe.
Kvalitný matrac pomáha lepšie rozložiť váhu vášho tela. To má dvojaký význam. V prvom rade nie je na žiadnu časť tela vyvíjaný väčší tlak a vy sa teda nebudíte s bolesťou chrbtice či krku. Pamätajte, zdravie na prvom mieste.
Funguje to však aj opačným smerom, nadol. Ak je váha stabilne a rovnomerne rozložená, nižší tlak je vyvíjaný aj na samotný rám postele.
Ak si predstavíte lacný matrac, do ktorého sa doslova „vnoríte“, tak vás zrejme neprekvapí, že s rozložením hmotnosti to pri ňom nebude ideálne. Nehovoriac o vplyve na vašu chrbticu.
Kvalitný matrac vám poskytuje spoľahlivú oporu, no zároveň je šetrný aj k samotnej posteli.
NÁŠ TIP: vedeli ste, že luxusné matrace Westieri sú plne „kompatibilné“ s našimi kvalitnými posteľami? Takýto spálňový set je zárukou pokojného a zdravého spánku, ale aj dlhej životnosti. Prečítajte si viac o tom, ako prebieha konfigurácia matraca a postele na mieru.
3. Aj „vnútro” postele je dôležité
Hoci rám je základným nosným pilierom postele, sám o sebe nie je jej jedinou súčasťou. Matrac totiž musí byť položený na nejakom podklade. Tým môže byť rošt, podložka z dreva (pri tzv. hardtop posteliach), prípadne pružinová podložka a podobné alternatívy.
Pomerne často sa stretávame s použitím samostatných roštov, ktoré sa pokladajú na rám. Majú rôzne podoby – najčastejšie lamelové, latkové, resp. s pevnou konštrukciou.
Oveľa lepšou voľbou je však kvalitná posteľ s integrovanou podložkou, ktorá sa nedá oddeliť. Takáto posteľ je oveľa stabilnejšia, pevnejšia a má aj dlhšiu životnosť.
Núkajú sa vám v podstate dve alternatívy:
- Boxspring – pri ktorej je podkladom pružinová podložka; tento typ postele je vhodný pre tých, ktorí chcú spať na čo najviac odpruženom matraci.
- Hardtop – pri ktorej je podkladom tvrdá doska z masívneho dreva; tento typ postele je určeným tým, ktorí nepotrebujú ďalšie zmäkčenie matraca.
4. Nezabúdajte na správnu veľkosť
Na akej posteli sa vyspíte najlepšie? No predsa na posteli na mieru!
Nejde však iba o spánok samotný.
Posteľ, ktorá je vyrobená na mieru vašim predstavám a požiadavkám (a zároveň dispozíciám vašej spálne) dokáže plniť svoju úlohu omnoho lepšie a má aj dlhšiu životnosť.
Predstavte si, že spíte na posteli, ktorá vám je príliš malá, alebo naopak, na posteli, ktorá v spálni zaberá príliš veľa miesta a obmedzuje pohyb. Ani jedno nie je optimálne.
Na príliš malej posteli môže dôjsť k nerovnomernému rozloženiu hmotnosti vášho tela, čo – ako sme už spomínali – vedie k nezdravému spánku, ale aj rýchlejšiemu opotrebovaniu postele samotnej. Neprakticky veľká posteľ zasa môže zavadzať pri pohybe.
5. Investujte do kvality
Rozumieme, že cena je pre mnohých citlivou záležitosťou. Aj z tohto dôvodu ľudia často radšej siahnu po lacnejšom riešení, ktoré však nemusí byť ani zdravšou, ani pohodlnejšou voľbou. Pri posteli to platí dvojnásobne.
Dovoľte nám v stručnosti vysvetliť, prečo kúpou lacnej postele v skutočnosti prerábate.
V prvom rade, ako sme uviedli už vyššie, lacnejšia posteľ = lacnejšie materiály. Tie majú kratšiu životnosť, nie sú také odolné a pevné. Posteľ z drevotriesky vám v lepšom prípade vydrží 5 rokov, v horšom ani toľko.
Ak za 20 rokov vymeníte 4 postele, je na mieste opýtať sa, či ste naozaj ušetrili. Sme toho názoru, že nie.
Oveľa výraznejšie je to však v druhej oblasti – pri zdraví a komforte.
Lacná posteľ, najmä v kombinácii s lacným matracom, to je recept na pohromu. Pre vašu chrbticu, krk, končatiny, pre váš celkový komfort a zdravie. Aj pre vašu peňaženku.
Teraz si predstavte, že takto spíte celé roky. Chronické problémy s chrbticou a krížami sú nielen nepríjemné, ale potenciálne aj drahé. Rehabilitácie, návštevy fyzioterapeutov, chiropraktikov, PN-ky, liečebné pomôcky a lieky, v najhoršom prípade operácia.
Stojí to za pár ušetrených stovák pri nákupe?
Nie, nestojí.
Lacná posteľ v skutočnosti totiž nie je lacná. Práve naopak. Šetríte pri nej nie na svojej peňaženke, ale na svojom zdraví. A to je, ako sa hovorí, drahý špás.Prečítajte si tiež o tom, prečo je zdravý spánok dôležitý a ako vplýva na našu produktivitu.
Bonus: správna údržba a starostlivosť
Na záver nám dovoľte niekoľko tipov na to, ako sa správne starať o vašu posteľ na mieru.
Tak, aby vám robila spoločníka po celé roky a prinášala vám iba sladké sny:
- Pravidelne ju čistite. Prach je neúprosný a padá všade. Hoci pri ňom nehrozí mechanické poškodenie, jeho prítomnosť zhoršuje kvalitu spánku.
- Posteľ musí byť na rovnom a pevnom povrchu. Hoci aj mierny sklon podlahy dokáže spôsobiť nerovnomerný tlak na jednu jej časť a tým viesť aj k zvýšenému opotrebeniu.
- Kvalitná posteľ vydrží veľa, to však neznamená, že znesie všetko. Po posteli netreba skákať, netreba sa na ňu vrhať, ukladať na ňu nepotrebné veci a vyvíjať na ňu zbytočný mechanický tlak.
- Povrch postele je určený pre vaše telo, nie ako úložný priestor.
- Držte sa pokynov výrobcu. Ak si niečím nie ste istí, radšej sa opýtajte pri montáži, alebo aj potom. Aj my vám radi poradíme, ako sa poctivo starať o kvalitné postele na mieru z našej ponuky.
Chcete posteľ, ktorá vám vydrží celé roky? Ste na správnej adrese – my vo Westieri sme anjeli strážni vášho spánku.Pozrite si našu ponuku luxusných manželských postelí na mieru.