Obrázok článku: 5 znakov, že váš matrac potrebuje výmenu za nový

5 znakov, že váš matrac potrebuje výmenu za nový

Kvalitné matrace z prírodných materiálov majú životnosť nezriedka aj 10 rokov. Samozrejme za predpokladu, že sa o nich patrične staráte. Horšie to však je so syntetickými a lacnými matracmi. Niekedy začnú znaky opotrebovania vykazovať už po dvoch-troch rokoch. Strácajú svoju funkčnosť a našej opornej sústave už neposkytujú zdravý komfort. Ako zistíte, že k tomu došlo?

Ešte pred opisom jednotlivých znakov opotrebovania si povedzme, ako mu predchádzať. Dôležité je v prvom rade vedieť, ako vyčistiť matrac v súlade s pokynmi od výrobcu. Ideálne zveriť túto činnosť odborníkovi.

Používať by ste mali tiež kvalitný poťah na matrac, resp. jeho chránič. Bránite tým nielen znečisteniu, ale aj predlžujete jeho životnosť.

1. Budíte sa s bolesťami a nevyspatí

Prvý signál, že s matracom niečo nie je v poriadku, vám zvyčajne dá telo.

Keď sa každý deň prebúdzate neodpočinutí a cítite bolesť, pravdepodobne je čas na výmenu. Ideálne čo najskôr. Starý matrac totiž môže spôsobovať bolesti v krku, ramenách, krížoch a bedrách. Je to preto, že už nedokáže telu poskytnúť potrebnú oporu. V takých chvíľach je nevyhnutné zbystriť pozornosť, pretože tieto problémy môžu nadobudnúť chronický charakter.

Môžete si tiež všimnúť obrys svojho tela na matraci. Priehlbiny vznikajú najmä v oblasti trupu a bedier. Kvalitný a funkčný matrac sa vždy vráti do svojho prirodzeného stavu. Je rovný, bez deformácií a pripravený na použitie. Keď váš matrac stráca svoj tvar, už nepodporuje prirodzené zakrivenie chrbtice.  To potom počas spánku zvyšuje tlak na iné časti vášho tela – krk, bedrá, kríže.  ‌

2. Matrac vykazuje známky opotrebenia

Pretrvávajúca deformácia v tvare tela nie je jediným signálom, že matrac potrebuje výmenu. Pri kontrole dávajte pozor aj na tieto ďalšie znaky:

  • diery,
  • trhliny,
  • nerovnosti,
  • vypukliny,
  • trčiace vlákna či pena,
  • sfarbenie,
  • viditeľné obrysy pružín,
  • zvuky pri pohybe na matraci.

Všetko sú to symptómy toho, že matrac sa rapídne blíži ku koncu svojej životnosti. Vtedy je najvyšší čas na jeho výmenu.

Samozrejme, ak používate napríklad kvalitný poťah na matrac, alebo takzvaný topper, niektoré z týchto symptómov opotrebovania môžete oddialiť. Nezabudnite však kontrolovať aj situáciu pod ním, ináč môžete, naopak, problémy podceniť.

3. Vaše alergie a chorobnosť sa zhoršia

Ak sa o matrac správne a pravidelne staráte, prachových roztočov v posteli sa báť nemusíte. Časom, najmä po rokoch používania, sa však čistenie stáva o čosi menej efektívnym. Na prvý pohľad to nemusí byť zjavné, ale prejaviť sa to môže ináč. Napríklad zhoršením alergií, častejším kýchaním či nádchou, slzením očí a podobne. 

Môžu za to práve spomínané mikroorganizmy – prachové roztoče, ich výkaly, ale aj rôzne plesne či baktérie. Starý matrac je pre týchto škodcov rajom. Ak teda nezaberá ani opakované čistenie, je čas na výmenu.

Najlepšie je však týmto situáciám úplne predchádzať a zaobstarať si kvalitný matrac z prírodných materiálov, napríklad aj z našej ponuky. Tie sú totiž navrhnuté tak, aby efektívne odvádzali vlhkosť, čím roztočom zabránia vytvoriť si vhodné prostredie na množenie. Navyše vďaka odolným povrchovým materiálom zabránia ich preniknutiu do vláken.

4. Viac sa potíte

Ak vám je v posteli horúco alebo sa opakovane budíte spotení, možno je na vine  matrac. Najmä vtedy, ak sa to predtým nestávalo. Problém s reguláciou teploty je neklamný znak toho, že sa zhoršila priedušnosť matraca.

Čím dlhšie ho máte, tým viac vlákna či pena v ňom zmäknú a obmedzia prúdenie vzduchu. Telesné teplo teda nie je odvádzané preč, ale hromadí sa. Ak ste počas spánku prikrytí, efekt je ešte výraznejší. Potíte sa, budíte sa uprostred noci a ráno ste neodpočinutí.

Aj táto situácia má praktické riešenie. Je ním zaobstarať si jeden z našich obojstranných matracov, ktoré majú takzvanú letnú a zimnú stranu. Počas horúčav vás chladí hodváb, v zimných mesaicoch zasa hreje vlna. Okrem toho je populárny aj náš matrac z prírodného konského vlasu, ktorý je mimoriadne priedušný a efektívne odvádza vlhkosť, čím bráni nočnému poteniu.

5. Používate ho už pridlho

Aj keď váš matrac nevykazuje žiaden z vyššie uvedených znakov, ak je starší ako 7-10 rokov, mali by ste výmenu predsa len zvážiť. Možno si myslíte, že spíte vynikajúco, ale je tu šanca, že ste si časom zvykli a pokles kvality jednoducho nespozorujete. 

Aj kvalitný matrac však časom a používaním stráca svoje komfortné a oporné vlastnosti. Vlákna časom strácajú svoju pružnosť, odolnosť, tvar, priedušnosť a schopnosť regulovať teplotu. Ide o prirodzený jav, ktorý je možné správnou starostlivosťou oddialiť ale nemožno ho úplne zastaviť. Ak teda máte matrac už viac ako 10 rokov, zvážte jeho výmenu.

Máte záujem o matrace z kvalitných materiálov, ktoré vás nesklamú už po troch rokoch? Ste na správnej adrese. V našom portfóliu nájdete iba osvedčené modely z mohéru, konského vlasu, vlny z alpaky, prírodného latexu a ďalších kvalitných a odolných materiálov. Doprajte si taký pohodlný a zdravý spánok, aký si naozaj zaslúžite.