Obrázok článku: Doprajte si naozaj luxusný a zdravý spánok

Doprajte si naozaj luxusný a zdravý spánok

Za dokonalým a zdravým spánkom nestojí len luxusný matrac na mieru, aj keď zohráva významnú úlohu. Ide o súhru mnohých faktorov, medzi ktoré patria aj výber posteľnej bielizne, vankúšov a perín, teplota a osvetlenie, či celková atmosféra v miestnosti.

 

V tomto texte sa bližšie pozrieme na to, čo prispieva k naozaj kvalitnému spánku. Takému, po ktorom sa budíme osviežení, bez nepríjemných bolestí a pripravení zvládať výzvy nového dňa.

 

1. Nielen matrac, aj luxusná posteľ

Práve matrac je síce v priamom kontakte s naším telom, ale to neznamená, že posteľ pod ním je len nosnou konštrukciou. Aj jej vlastnosti a parametre vplývajú na to, nakoľko je náš spánok zdravý. Dôležitý je materiál, ale aj veľkosť postele. Niekomu môže vyhovovať hardtop s tvrdým povrchom, iný zasa preferuje boxspring posteľ, ktorá matrac vďaka odpruženiu ešte dodatočne odľahčí. Nezabudnime ani na nožičky postele. Tie predurčujú jej výšku a tým pádom aj to, ako jednoducho sa vám do nej bude líhať a neskôr aj z nej vstávať.  Kvalitná luxusná posteľ by mala byť vyrobená na mieru vašim požiadavkám.

 

V neposlednom rade je dôležitý aj vizuálny či dizajnový aspekt. To, ako posteľ vyzerá, či ladí so zvyškom miestnosti, zohráva úlohu pri nastoľovaní tej správnej atmosféry pred spánkom. Dizajnový nesúlad medzi nábytkom v spálni pôsobí ako päsť na oko a rozhodne nepomáha upokojiť myseľ. Naopak, esteticky príťažlivý súzvuk luxusnej postele a zvyšku miestnosti pôsobí relaxačne a umožňuje nám lepšie zaspávať. 

 

2. Nezabudnite na topper

Topper je zaužívaný názov pre tenký vrchný matrac, ktorý položíte na svoj “hlavný” matrac na mieru. Okrem toho, že predlžuje životnosť nosného matraca (tým, že ho chráni pred nečistotami, prachom a podobne), prispieva tiež k zvýšeniu vášho komfortu pri spánku

 

3. Posteľná bielizeň, vankúš a paplón

Naša pokožka je v posteli v kontakte aj s posteľnou bielizňou, jej kvalita teda nepochybne vplýva na kvalitu spánku. K dokonalému komfortu je potrebný ešte aj pohodlný páperový vankúš, prípadne pérový paplónAko si vybrať také, vďaka ktorým si každú noc doprajeme zdravý spánok? My vo Westieri máme v ponuke kvalitné páperové vankúše či pérové periny, ktoré sú ľahké, vzdušné a hrejivé. Ich používaním si doprajete neopakovateľný komfort.

V kombinácii s našimi luxusnými matracmi na mieru ide o perfektnú symbiózu. Sladké sny zaručené. Máme pre vás ešte jeden tip: nadviazali sme spoluprácu s českým prémiovým výrobcom obliečok, spoločnosťou GIVILI. Ich minimalistický dizajn a 100% prírodné materiály (bio bavlna) vám sprostredkujú maximálne pohodlie, ale aj zdravotne nezávadný spánok.

 

4. Správna teplota je dôležitá

Správna teplota spálne sa líši v závislosti od individuálnych preferencií. Niekto potrebuje sviežosť a prúdenie vzduchu, iný preferuje svoje teplé hniezdo pod perinami. Existuje však aj odporúčaný teplotný rozsah, podporujúci kvalitný spánok u väčšiny ľudí.  

Americká Národná spoločnosť pre spánok (National Sleep Foundation) odporúča, aby  teplota spálne bola v horizonte 15 až 20 stupňov Celzia.  Spať v miestnosti, kde je príliš teplo alebo príliš chladno, môže narušiť prirodzenú reguláciu teploty tela a komplikuje tak zaspávanie alebo udržanie spánku. Človek sa počas noci budí bud spotený, alebo od zimy. Uvedený teplotný rozsah priaznivo podporuje relaxáciu a udržanie prirodzeného spánkového cykluSpomeňme, že naše luxusné matrace na mieru sa vyznačujú aj vysokou priedušnosťou. V lete tak pomáhajú odvádzať teplo z tela von, v zime ho zasa koncentrujú a udržujú teplotu stabilnú počas celej noci. 

 

5. Pozor na priveľa svetla

Svetlo má významný vplyv na spánok, najmä kvôli jeho dopadu na naše vnútorné biologické hodiny, známe ako cirkadiánny rytmus.  Ak je naše telo vystavené svetlu, predovšetkým prírodnému svetlu, je to signál pre naše biologické hodiny, že je čas vstávať. Keď dochádza k jeho ústupu, tak pomaly “vypína” aj naše telo, cítime sa unavení a ťahá nás to do postele.

Môže za to melatonín, takzvaný hormón spánku. S úbytkom svetla sa jeho produkcia v našom tele zvyšuje a cítime sa unavení. Ak sme však silnému svetlu (prírodnému, ale aj tzv. modrému, z displejov telefónov či iných zariadení) vystavení v pokročilejšom čase, môže nám to spôsobiť problémy so zaspávaním. Spálňa by teda mala byť čo najtmavším miestom, najmä vo večerných hodinách a v čase, kedy chodievate spať. Tlmte svetlo závesmi, nepoužívajte v spálni smartfón či laptop, nepozerajte v posteli televíziu. Jednoduchšie tak zaspíte a znižujete riziko, že sa budete budiť.

 

6. Farby a vône

Pre ozaj kvalitný a zdravý spánok sú dôležité aj farby v miestnosti, najmä na stenách. Voľte také, ktoré pomáhajú navodiť relaxáciu a uvoľnenú atmosféru.

Patria medzi nich tieto farby a odtiene:

 

  • Ukľudňujúca modrá – odtiene tlmenej modrej bývajú spájané s relaxom, táto farba má upokojujúci účinok na myseľ a môže pomôcť redukovať stres a úzkosť.
  • Jemná zelená –  farba pripomínajúca prírodu tiež pomáha v spálni vytvárať pokojnú atmosféru. Býva spájaná s rovnováhou a pokojom.
  • Tlmené zemité – neutrálne farby ako béžová, hnedá a jej jemné odtiene vytvárajú v spálni atmosféru útulnosti.
  • Jemné levanduľové – majú preukázaný upokojujúci účinok, pomáhajú navodiť stav relaxácie a zlepšovať kvalitu spánku. 
  • Svetložltá – mäkké a teplé odtiene žltej môžu do spálne vniesť príjemnú sviežosť bez toho, aby príliš stimulovali. 

 

Na záver nesmieme zabudnúť ani na čuch, ďalší zmysel, ktorý hrá rolu pri kvalitnom spánku. Určité vône môžu podporovať pocit kľudu, znížiť stres a vytvoriť prostredie priaznivé pre relax a odpočinok. Patria tu predovšetkým prírodné arómy, napríklad:

 

  • Levanduľa – jednou z najznámejších vôní spojených s relaxáciou a zlepšením kvality spánku. Táto aróma pomáha znižovať úzkosť, spomaľovať tep srdca a podporuje pocit pokoja. Zvážte použitie levanduľového éterického oleja v difúzore, či prírodný sprej do miestnosti.
  • Vanilka – sladká vôňa vanilky má upokojujúci účinok na nervový systém, pomáha znižovať stres a zlepšovať relaxáciu, čím nepochybne prispieva k lepšiemu a zdravšiemu spánku.
  • Santalové drevo – má zemitú a drevitú vôňu, ktorá taktiež pomáha navodiť stav pokoja a relaxácie. Santalové drevo býva často používané v aromaterapii na podporu spánku a zmiernenie stresu.
  • Valeriána lekárska – bylina známa svojimi upokojujúcimi vlastnosťami. Má špecifickú vôňu, ktorá pomáha zrelaxovať organizmus, čím prispieva k rýchlejšiemu príchodu spánku po dlhom dni.

 

Myslite na to, že na vytvorenie naozaj dokonalej oázy pokoja musíte aj trochu experimentovať. Skúšajte rôzne kombinácie – napríklad éterické oleje, tlmené svetlo, vetranie pred spaním – kým prídete na to, čo funguje u vás (a prípadne u partnera či partnerky).

 

Neexistuje jeden univerzálny návod, ako zaručene dosiahnuť zdravý spánok. Avšak ak vezmete do úvahy všetky faktory, ktoré sme uviedli v tomto texte, ste na správnej ceste za sladkými snami.