Obrázok článku: Matrace z prírodných materiálov a alergia na roztoče

Matrace z prírodných materiálov a alergia na roztoče

Prachové roztoče sú malé, voľným okom neviditeľné, pavúkovce, ktoré aj napriek svojej veľkosti dokážu narobiť množstvo problémov. Svoje o tom vedia alergici, ale aj ľudia s dýchacími problémami, napríklad astmatici. Také prachové roztoče v posteli sú obzvlášť nepríjemné, pretože sme s nimi v kontakte každú noc.

Avšak nie v prípade matracov z prírodných materiálov od Westieri. Tie majú hypoalergénne vlastnosti, čo v praxi znamená, že redukujú množstvo dráždivých látok, ktoré môžu vyvolať nepríjemnú reakciu. Prírodný latex, bavlna, kvalitná vlna – iba zopár príkladov na prírodné materiály, ktoré používame pri výrobe našich luxusných matracov. Každý jeden z nich má prirodzené hypoalergénne účinky. 

Poďme si povedať niečo o tom, prečo je to dôležité.

 

Príznaky alergie na roztoče

Na úvod je dôležité spoznať nepriateľa – alergiu na prach. Ide o pomerne rozšírený zdravotný problém, podľa rôznych údajov ním môže trpieť 5-10% populácie, v závislosti od lokality. 

Takmer každý desiaty človek sa teda už osobne stretol s príznakmi alergie na roztoče. Tie zahŕňajú:

 

  • časté a opakované kýchanie,
  • upchatý nos, alebo výtok z nosa, 
  • pocit svrbenia alebo slzenie očí,
  • kašeľ, opakovaný, najmä suchý, 
  • pocit napätia alebo bolesti v oblasti tváre,
  • svrbenie nosa, hrdla alebo podnebia úst,
  • podráždenie pokožky alebo vyrážky,
  • problémy so spánkom kvôli upchatiu nosa alebo kašľu.

 

Tieto príznaky sa objavujú, akonáhle sa človek nachádza v prašnom prostredí. Tu je však skrytý aj háčik. Niekedy totiž ani nevieme, že v prašnom prostredí sme. Nie vždy musí byť totiž prach viditeľný. Často je skrytý, “zažratý” v tkanine, alebo materiáli. Napríklad roztoče v posteli, sedačke, kreslách. Voľným okom ich síce nevidieť, ale ak sa u vás objavia príznaky alergie, tak máte istotu, že tam sú. 

 

Alergiu na prach nepodceňujte

Nebezpečenstvo alergie na roztoče spočíva aj v tom, že mnoho z nás ani nemusí vedieť, že na ňu trpíme. Opakované kýchanie či slzenie očí pripíšeme nevinným okolnostiam a nezaoberáme sa nimi. Alergiu na roztoče sa však neoplatí podceňovať, pretože môže viesť k zhoršeniu príznakov a ďalším zdravotným komplikáciám. Chronicky upchatý nos, časté kýchanie, svrbenie očí a ďalšie symptómy negatívne ovplyvňujú každodenné činnosti, prácu a spánok. Okrem toho je alergia na roztoče častým spúšťačom príznakov astmy. Dráždivý kašeľ, pocit “chrčania” v pľúcach, tlak na hrudníku a dýchavičnosť sú len niektoré z nich. Alergické reakcie môžu spôsobiť zápal v nosnej dutine, takzvanú sinusitídu, a na iných miestach dýchacej sústavy. Tieto komplikácie si nezriedka vyžadujú až lekársku starostlivosť. V neposlednom rade zhoršuje alergia na roztoče aj kvalitu spánku v dôsledku upchatého nosa, kašľa či svrbenia. Nedostatočný spánok negatívne ovplyvňuje naše celkové zdravie a pohodu, vedie k únave, otupenosti a ďalším nepríjemným prejavom. Matrace z prírodných materiálov s hypoalergénnymi vlastnosťami sú preto mimoriadne žiadané.

 

Matrac z prírodných materiálov = zdravý spánok

V posteli trávime približne tretinu života. Dá teda rozum, že tento čas by mal byť čo najzdravší a najpohodlnejší. Predstavte si, že si každú noc líhate do postele plnej prachových roztočov. Bŕŕŕ, človeka až striasa. A presne tu je to miesto, kde zahviedzia matrace z prírodných materiálov. Naše Westieri matrace majú povrchovú vrstvu utkanú z hrubej látky. Jej účelom je brániť práve prenikaniu častíc do vláken matraca, teda aj roztočom a iným nežiadúcim návštevníkom. 

Ich hypoalergénne schopnosti minimalizujú výskyt bežných alergénov, vrátane spomínaných prachových roztočov, ale aj plesní, zvieracej srsti, peľu a podobne. Znižujú tým aj pravdepodobnosť vyvolania nepríjemnej reakcie a vzniku príznakov. Ich používaním prispievate aj k zlepšeniu kvality vzduchu v interiéri. Zníženie prítomnosti alergénov a ďalších potenciálne dráždivých častíc ocenia nielen alergici, ale aj ľudia s respiračnými ťažkosťami. 

Matrace z prírodných materiálov tiež výrazne zlepšujú kvalitu spánku. Nielen z hľadiska mimoriadneho komfortu a opory pre naše telo, ale práve hypoalergénnymi vlastnosťami. Pri ich používaní máte istotu, že si každú noc líhate do bezpečného a čistého prostredia. Útok dráždivých častíc nehrozí. Alergia na prach je nepríjemná, to bez debát. Jej príznaky dokážu život otráviť najmä v čase, kedy by sme mali, v ideálnom prípade, relaxovať – teda počas spánku. Ak namiesto oddychu kýchame, soplíme a slzia nám oči, energiu nám to, naopak, berie.

Použitím luxusných matracov z prírodných materiálov Westieri robíte krok ku kvalitnému spánku. Ide o najlepšiu investíciu do vlastného zdravia, akú môžete dnes urobiť.