Obrázok článku: Kvalitná posteľ a matrac – základ zdravého spánku pre tehotné ženy

Kvalitná posteľ a matrac – základ zdravého spánku pre tehotné ženy

Asi nikto nepochybuje o tom, že kvalitný a zdravý odpočinok je dôležitý ako pre budúcu mamičku, tak pre dieťatko. Samotné tehotenstvo je po fyzickej a psychickej stránke mimoriadne náročné, dostatočná regenerácia je preto kľúčová. 

Žiaľ, realita je často vzdialená predstavám. 

Vedeli ste však, že výberom vhodného matraca a kvalitnej postele je možné predísť mnohým problémom v tejto oblasti? Či už sa bavíme o typických bolestiach chrbta, nočnom budení alebo o návaloch horúčav – so správne zariadenou spálňou je zaslúžený odpočinok o krok bližšie.

Prečo je spánok v tehotenstve náročnejší? 

Počas tehotenstva ženské telo prechádza výraznými fyziologickými a hormonálnymi zmenami. Hoci o tom často počujeme, poruchy spánku nie sú bežné len v treťom trimestri – nezriedka začínajú už v prvom.

Rastúce hladiny progesterónu zvyknú vyvolávať nadmernú dennú ospalosť a narúšajú tak nočný oddych. Budúca mamička sa tak aj počas dňa môže cítiť unavená a vyčerpaná. Ak si hoci aj len na chvíľu zdriemne, v noci potom môže mať problémy zaspať, prípadne sa budí a strháva zo sna. 

Takzvané vnútorné hodiny sú v tehotenstve často „pomýlené“.

Žiaľ, to nie sú všetky komplikácie, s ktorými sa mamička môže stretnúť.

Častá potreba močiť, živé sny a prudko sa meniace emocionálne stavy môžu ešte viac narušiť sťažiť dostatočný odpočinok. 

Okrem toho tehotenstvo často zhoršuje už existujúce zdravotné komplikácie, ktoré priamo zhoršujú kvalitu spánku. Bežný je najmä syndróm nepokojných nôh, charakterizovaný nekontrolovateľným nutkaním pohybovať dolnými končatinami. Ten sa môže prejavovať častejšie v dôsledku výkyvov hladín železa a folátu (vitamínu B9). 

Tehotenstvo mení prakticky každý systém – metabolický, kardiovaskulárny, neurologický – všetky pritom ovplyvňujú spánok, či už priamo, alebo nepriamo. 

Dobrou správou je, že s niektorými z týchto ťažkostí je možné účinne bojovať. Medzi tehotenstvom a matracom, na ktorom budúca mamička spí, je totiž významnejší vzťah, než sa možno na prvé počutie zdá. 

Osvedčenou voľbou sú matrace zo 100 % prírodných materiálov – presne ako luxusné matrace Westieri. Sú stvorené pre zdravý spánok, poskytujú telu dokonalú oporu a navyše sú také pohodlné, ako máloktorá alternatíva. 

Aký matrac pomôže tehotnej žene lepšie si odpočinúť?

Matrac zohráva mimoriadne dôležitú úlohu pri podpore meniaceho sa ženského tela. 

Ako tehotenstvo postupuje, rozloženie hmotnosti sa presúva, zvyšuje sa citlivosť tlakových bodov, nepohodlie až bolesť v kĺboch ​​sa stávajú výraznejšími. Matrac, ktorý ponúka telu dostatočnú oporu aj prispôsobivosť, môže výrazne znížiť nočné budenie a zlepšiť celkový odpočinok. 

Hoci je to individuálne, väčšina tehotných žien si najviac pochvaľuje stredne tvrdé matrace, ktoré ponúkajú správnu rovnováhu medzi flexibilitou a stabilitou. Príliš mäkký matrac sa môže pod zvýšenou hmotnosťou prehýbať a zvýšiť tak tlak na chrbticu (o bolestiach chrbta by tehotné ženy vedeli rozprávať), príliš tvrdý zasa môže vytvárať nadmerný tlak na boky, ramená a kolená.

Dôležitú úlohu však nezohráva iba stabilita.

Ako dosvedčí mnoho budúcich mamičiek, výzvou sú tiež návaly horúčav a zmena vnímania teploty prostredia – javy typické pre hormonálne výkyvy. Kvalitný matrac z prírodných materiálov pomáha regulovať telesnú teplotu, odvádza z tela nadmernú vlhkosť a prispieva k sviežemu odpočinku. 

Matrace na mieru Westieri sú vyrobené zo 100 % prírodných materiálov, ktoré podporujú prirodzenú cirkuláciu vzduchu. A nielen to – sú vysoko hypoalergénne, čo znamená, že bránia koncentrácii dráždivých častíc (najmä prachových roztočov a iných mikroorganizmov) a zlepšujú tak aj dýchanie počas spánku.

To je pre budúce mamičky mimoriadne dôležité. Optimálna regenerácia a odpočinok sú totiž základom – samozrejme, nielen v tehotenstve, ale aj v každodennom živote. Tehotné ženy sa však musia starať o dva životy súčasne, je preto dôležité, aby sa každú noc vyspali čo najlepšie. A prírodné matrace Westieri sú tou správnou cestou. 

Vyhovujú meniacim sa potrebám ženského tela počas každého trimestra, ktoré sú často individuálne. Minimalizujú tlak, podporujú správne zarovnanie chrbtice a celkovo vytvárajú prostredie pre bezproblémový, zdravý spánok. 

Nezabúdajme tiež na kvalitnú posteľ. Matrac poskytuje oporu telu, ale tiež potrebuje mať stabilitu. Tú mu dodáva práve rám postele – ideálne z masívu. 

Prečo práve masív a nie drevotrieska?Masívne postele Westieri sú mimoriadne pevné a stabilné, čo iba znásobuje oporné schopnosti matraca, prispieva k lepšiemu rozloženiu hmotnosti (čo je pre spánok v tehotenstve mimoriadne dôležité!) a zníženiu nadmerného tlaku na kĺbové partie. 

Najvhodnejšia poloha na spanie v tehotenstve

Poloha na spanie počas tehotenstva nie je len otázkou pohodlia – má nezanedbateľné účinky na krvný obeh, trávenie a celkové zdravie plodu. 

Keď sa maternica roztiahne, začne vyvíjať tlak na okolité orgány a cievy. To je dôvod, prečo je ľavá strana všeobecne považovaná za optimálnu polohu na spánok počas tehotenstva. Spánok na tejto strane zvyšuje prietok krvi do placenty a obličiek a zároveň znižuje tlak na pečeň a zlepšuje prísun živín pre vyvíjajúce sa bábätko.

Na začiatku tehotenstva môžu ženy zvyčajne spať v akejkoľvek polohe bez obáv, ale so začiatkom druhého trimestra je už rozumné zvážiť zmenu. 

Spánku na chrbte je najlepšie úplne sa vyhnúť približne po 20 týždňoch tehotenstva. V tejto polohe môže hmotnosť maternice stlačiť tzv. dolnú dutú žilu, čo môže viesť k dýchavičnosti.

Spánok na bruchu je v druhom trimestri už spravidla nemožný v dôsledku zjavných fyzických zmien – rastúceho bruška. 

Spať na ľavom boku však nie je pre každého prirodzené. Aby bola zmena lepšie zvládnuteľná, podporné prvky, ako je napríklad používanie tehotenského vankúša, môžu pomôcť udržať správnu polohu, zmierniť nepohodlie v bokoch, dolnej časti chrbta a kolenách. 

Občasné zmeny polohy počas spánku sú normálne a väčšinou neškodia. Základom nie je zotrvať v jednej polohe celú noc a vôbec sa nehýbať, ale skôr urobiť zo spánku na ľavej strane preferovanú polohu pri zaspávaní

Tipy na zdravý spánok počas tehotenstva

1. Pravidelnosť je dôležitá

Choďte spať a vstávajte každý deň v rovnakom čase, ideálne aj cez víkendy. Pomáha to regulovať váš cirkadiánny rytmus (spomínané vnútorné hodinky) a zlepšuje celkovú kvalitu spánku, vďaka čomu je ľahšie zaspať.

2. Tehotenský vankúš je váš kamarát

Investujte do tehotenského vankúša sa vám vráti v podobe komfortu a zdravého odpočinku. Spánok na ľavom boku s týmto vankúšom medzi kolenami a ďalším vankúšom za chrbtom zmierňuje tlak na chrbticu.

3. Obmedzte príjem tekutín pred spaním

Hydratácia je pre mamičky mimoriadne dôležitá, ale dbať na ňu treba najmä počas bdelého dňa. Zhruba 1–2 hodiny pred spaním je rozumné obmedziť príjem tekutín. Znížite tým aj počet nočných výletov na toaletu.

4. Vytvorte prostredie priaznivé pre spánok

Udržujte v spálni chlad, tmu a ticho. Podľa potreby použite zatemňovacie závesy, pred spánkom vetrajte. Prečítajte si našich 5 tipov, ako zo svojej spálne urobiť oázu relaxu.

5. Obmedzte pred spaním modré svetlo

Tento tip sa týka všetkých, nielen tehotných mamičiek. Modré svetlo z telefónov a tabletov môže potlačiť produkciu melatonínu. Skúste sa vyhýbať displejom aspoň 30 – 60 minút pred spaním. 

6. Počas dňa buďte aktívna

Pravidelné ľahké cvičenie, napríklad chôdza či tehotenská joga, môže znížiť stres, zlepšiť krvný obeh a pomôcť regulovať cyklus spánku a bdenia. Vyhnite sa však intenzívnej aktivite niekoľko hodín pred spaním.

7. Obmedzte zdriemnutia a kofeín

Hoci to môže byť pri všetkej tej vyčerpanosti náročné, snažte sa obmedziť počet a dĺžku zdriemnutí. Ak už musíte, snažte sa limitovať ich na 20 minút, dlhšie už môžu narušiť nočný spánok. Obmedzte príjem kofeínu a úplne sa mu vyhnite v popoludňajších hodinách.

Kvalitný spánok? Dar pre mamičku aj bábätko

Spánok počas tehotenstva je viac než len odpočinkom –má širokosiahle dôsledky ako pre mamičku, tak pre plod. 

Kvalitný a zdravý odpočinok podporuje všetko – od hormonálnej regulácie a imunitnej funkcie až po rast bábätka a emočnú stabilitu. Na druhej strane, pretrvávajúci spánkový deficit je spájaný s komplikáciami, vrátane tehotenskej cukrovky, vysokého krvného tlaku či popôrodnej depresie. 

Nezabúdajme na to, že aj bábätko ťaží z matkinho kvalitného spánku. 

Dostatočný odpočinok pomáha regulovať prietok krvi placentou a zásobovanie živinami, ktoré sú kľúčové pre vývoj plodu. Hormonálna stabilita zasa zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní vyváženého vnútromaternicového prostredia. 

Tieto faktory môžu ovplyvniť nielen celkový zdravotný stav plodu, ale aj imunitu zdravie dieťatka v ranom veku.

Pokojný, zdravý, svieži spánok je v tehotenstve alfou a omegou. Vyžaduje si venovať pozornosť polohe pri spánku, kvalite matraca, postele každodenným návykom a prostrediu, v ktorom budúca mamička zaspáva.

Pevne veríme, že tento článok vám pomohol urobiť si lepšiu predstavu o tom, ako proaktívne vykročiť k zdravému spánku v tehotenstve. 

Čakajú vás krásne chvíle.