Obrázok článku: Štýly, v ktorých môže byť zariadená vaša spálňa

Štýly, v ktorých môže byť zariadená vaša spálňa

Spálňa je viac než len miestnosťou v domácnosti. Je to naše útočisko, kde každú noc čerpáme nové sily a relaxujeme. Pri jej zariaďovaní si teda je potrebné dať záležať. Súčasný interiérový dizajn presahuje samotnú funkčnosť miestnosti, kladie dôraz aj na estetiku a vizuálny aspekt veci.

 

V tomto texte si povieme viac o rôznych spôsoboch, ktorými môžete zariadiť svoju spálňu. Opíšeme si napríklad industriálny štýl bývania a rolu kvalitného matraca v ňom. Dozviete sa, aká to je rustikálna spálňa, či to, prečo je denné svetlo vhodnou voľbou. 

 

Klasický štýl – keď sa elegancia snúbi s pohodlím

Klasický interiérový dizajn vyvoláva pocity nadčasovej krásy a elegancie. Predstavte si nábytok z tmavého dreva s ornamentami a zložitými detailami. Luxusné textílie ako hodváb či brokát. Kombinácia týchto prvkov vytvára sofistikovanú a luxusnú atmosféru, v ktorej je radosťou zaspávať. Nehovoriac o tom, že toto je dokonalá predstava o romantickej spálni

V klasickom dizajn nie je posteľ “len” kusom nábytku, je ústredným bodom miestnosti. Aj z tohto dôvodu je výber mimoriadne dôležitý. Siahnite po box spring či hardtop posteli z kvalitných materiálov, predovšetkým masívneho dreva

Dôležitá je tiež voľba povrchových látok. Klasický štýl si rozumie s rôznymi vzormi a motívmi. Elegantne vyzdobené čelo postele vie urobiť s atmosférou svoje. 

Kvalitný matrac umocňuje pocit komfortu, ktorý v takto zariadenej spálni očakávame. Ideálne, ak je vyrobený z prírodných vlákien a materiálov, ktoré sa prispôsobia vášmu telu a poskytnú mu optimálnu oporu. Vtedy naozaj dochádza ku kombinácii elegancie a komfortu

Myslite tiež na doplnky: ručne šité a elegantné posteľné prádlo, ale aj hebký koberec, zdobené závesy či truhlica k posteli

 

Moderný štýl – funkčnosť v jednoduchosti

Moderný dizajn má svoje korene v princípoch minimalizmu, ale za to maximálnej funkčnosti. Čisté línie, tlmené farby a striktný, až symetrický poriadok – to sú nosné piliere tohto štýlu. Dôraz je kladený na vytvorenie pokojného priestoru, kde má všetko svoje miesto. Dokonalý poriadok pomáha navodzovať pocity kľudu a harmónie. 

V porovnaní s klasickým štýlom je pri modernizme kladený dôraz na priamočiarosť. A to miestami až doslovnú – vzory na povrchovej látke postele, posteľnom prádle či závesoch sú jednoduché, postavené na čistých líniách. 

Vhodným doplnkovým materiálom do takto zariadenej spálne je drevo. Tmavšie prírodné odtiene si rozumejú s neutrálnou sivou. Dizajnovou dominantou môže byť aj masívna posteľ, doplnená kvalitným matracom

Pri modernom interiérovom štýle siahajú návrhári prevažne po tlmenejších, neutrálnych farbách. Krémová, sivá, antracitová či svetlohnedá sú populárnymi odtieňmi. Použitie týchto farieb má okrem estetického aj funkčný aspekt. Pomáhajú navodiť pokojnú atmosféru a upokojiť myseľ pred spánkom. 

 

TIP: Aké farby do spálne sú najlepšie?

 

Rustikálna spálňa –  útulná, teplá, inšpirovaná prírodou

Stretneme sa aj s označením spálňa vo vidieckom štýle. Rustikálnosť je návrat ku koreňom. Je to dokonalé dizajnové splynutie s prírodou a prirodzenosťou. V súčasnosti ide o jeden z najpopulárnejších interiérových štýlov vôbec.  

Takto zariadená miestnosť výrazne čerpá inšpiráciu z prírody, pričom často kombinuje materiály ako kameň, drevo a kov. Vytvára tým útulnú atmosféru, ktorú si často stotožňujeme s rôznymi romantickými chatami a chalupami. 

Drevený nábytok, nočný stolík, alebo truhlica k posteli sú pri zariaďovaní na mieru vhodnou voľbou. 

Kľúčovým aspektom rustikálnej spálne je dostatok prirodzeného svetla. Okná s drevenými rámami sú do takejto miestnosti perfektnou voľbou. Práve hra svetla a prírodných materiálov dodáva spálni charakteristickú rustikálnu, vidiecku atmosféru. 

Perfektnou voľbou v takomto prípade sú kvalitné slovenské matrace Westieri. Vyrobené zo 100% prírodných materiálov harmonicky ladia so zvyškom miestnosti. 

 

Škandinávsky minimalizmus – svetlé odtiene pohody

Moderný interiérový štýl a škandinávsky minimalizmus majú veľa spoločného, no druhý menovaný je o čosi špecifickejší. Oboje zakladajú na jednoduchosti a priamočiarosti a pritom zachovanej funkčnosti. 

Severský minimalizmus má však svoje preferované farby – sú nimi elegantné neutrálne odtiene – predovšetkým biela, ale sekundárne aj sivá či jemná modrá.

Škandinávska filozofia dizajnu je o jednoduchosti, funkčnosti a spojení s prírodou. Zrodila sa v severských krajinách, kde sú dlhé zimy a málo denného svetla. Aj preto je pri tomto interiérovom štýle dôraz na jeho dostatok. To znamená veľké okná, minimum závesov

Ďalším z pilierov škandinávskeho minimalizmu je vyhýbanie sa zbytočným ozdobám. Obľúbený je drevený nábytok v svetlých tónoch, ktorý dodáva priestoru pocit otvorenosti a

prirodzeného pôvabu. Pri jeho umiestňovaní dbajte na to, aby bola v miestnosti ponechaná vzdušnosť, sviežosť. Stiesnenosť je priamym protipólom škandinávskej školy dizajnu. 

S filozofiou minimalizmu si rozumejú masívne box spring postele a kvalitné hard topy. Pri voľbe povrchových látok preferujte čisté vzory, bez nadbytočných ornamentov.

 

Industriálny štýl – sofistikovaná surovosť 

Industriálny dizajn, zriedkavo aj priemyselný štýl, čerpá inšpiráciu zo starých tovární a výrobných priestorov. Predstavte si tehlové a kamenné steny, viditeľné potrubia, prístroje a mašinériu. Je to pomerne odvážny a “surový” štýl, ktorý paradoxne stavia na detailoch a prvkoch, ktoré sa iné interiérové filozofie snažia prekryť. 

Pri industriálnom štýle bývania nábytok často odráža estetiku priemyselnej éry. Nájdete tu materiály ako neopracované drevo, železo a dokonca aj betón. Dispozícia je zvyčajne otvorená a vzdušná a kladie dôraz skôr na kvalitu, než kvantitu. 

Táto filozofia zariaďovania často využíva tmavšiu, náladovejšiu paletu farieb, pričom v centre pozornosti sú sivá, čierna a hnedá. Dominujú kovové akcenty, ale vhodne doplnené drevom. Textúry sú drsnejšie, menej opracované. Aj napriek tomu však vzbudzujú istý dojem sofistikovanosti. 

Industriálna spálňa si priam žiada veľkú, masívnu posteľ, patrične vysokú, patrične luxusnú. Doplnená o vhodne zvolený kvalitný matrac sa raz-dva stane dominantou miestnosti. 

Tento typ interiérového dizajnu si rozumie s experimentáciou. Pri zariaďovaní industriálnej spálne sa teda nemusíte báť odvážnejších krokov.

 

Nech už si zvolíte pri zariaďovaní spálne akýkoľvek postup, myslite na to, že v prvom rade si vytvárate oázu pokoja. Miesto, kde chcete každý večer zaspávať v harmonickej atmosfére a prebúdzať sa patrične osviežení. Dôležitý je estetický aspekt, ale nepochybne aj funkčný. Všetko by malo mať svoje miesto, svoj účel a ideálne aj akúsi vizuálnu kompatibilitu so zvyškom miestnosti. 

Samozrejme, v spálni toho veľa závisí od vašej postele a matraca. V tomto ohľade neodporúčame šetriť. Kvalitné slovenské matrace Westieri sú garanciou zdravého spánku a navyše si perfektne rozumejú s rozličnými dizajnovými prístupmi.