Obrázok článku: Zdravý spánok – koľko hodín je ideál?

Zdravý spánok – koľko hodín je ideál?

Všetci vieme, že kvalitný a zdravý spánok je nevyhnutný pre naše celkové blaho a zdravie. Koľko hodín však v skutočnosti potrebujeme, aby sme sa prebudili svieži a pripravení zdolávať výzvy nového dňa? A stačí iba to? 

Hoci presné číslo sa líši v závislosti od veku a individuálnych potrieb, existujú isté všeobecné odporúčania podložené štúdiami a lekárskou prácou. Ale tu je aj ten povestný háčik: nejde len o množstvo hodín, dôležitá je aj kvalita nášho spánku. Napríklad taký matrac na mieru či luxusná posteľ poskytujú neporovnateľne zdravšie a komfortnejšie podmienky, ako gauč či jednolôžko v hosteli. Inými slovami: na kvalitný spánok vplýva mnoho faktorov, nielen počet hodín strávených v posteli. Okrem odporúčaní k dĺžke si teda čosi povieme aj o tom, ako naň vplýva to, na čom spíme.

 

Koľko hodín je potrebných na zdravý spánok?

Ako sme už uviedli, odporúčaná dĺžka spánku sa líši v závislosti od veku a individuálnych potrieb. Poďme si to ilustrovať v praxi. Napríklad taký novorodenec do jedného roka by mal spať 12 až 15 hodín. Pre dospelého sú ale takéto čísla nemysliteľné. Je nemožné vyspávať polovicu dňa a pritom ešte stihnúť aj prácu či ostatné povinnosti. Odporúčanie pre ľudí nad 18 rokov je teda 7 – 9 hodín zdravého spánku každú noc.

 

Prečo práve toto číslo?

Je založené na rozsiahlych výskumoch a štúdiách, ktoré sa zaoberajú spánkom a jeho vplyvom na zdravie.  Takýto čas je nevyhnutný k tomu, aby naše telo dostatočne zregenerovalo. Počas zdravého spánku sa svaly obnovujú, imunitný systém posilňuje a tkanivá opravujú. Ak neoddychujeme dostatočne dlho, žiadna z týchto činností neprebehne optimálne. Keď sa na ďalší deň zobudíme, fyzicky sa vôbec necítime odpočinutí. Práve naopak, únava je ešte výraznejšia.

Spánok v dĺžke 7 – 9 hodín umožňuje telu získať potrebnú energiu a pripraviť sa na ďalší deň. Nejde však len o fyzický aspekt. Minimálne sedemhodinový spánok je totiž dôležitý aj pre kognitívnu obnovu. Mnoho z nás pracuje mentálne a to tiež vedie k vyčerpaniu. Počas spánku teda regenerujeme aj po duševnej a emočnej stránke. Mozog si zaslúži oddych rovnako, ako iné partie nášho tela.  Je dôležité mať na pamäti, že odporúčané množstvo spánku v dĺžke 7 – 9 hodín je všeobecné. V praxi to znamená, že individuálne potreby človeka môžu byť iné.  Jednotlivci s náročnou fyzickou prácou môžu potrebovať dlhší spánok. Niekto je zasa fit už po šiestich hodinách.  Počúvajte svoje vlastné telo a spite tak dlho, aby ste na ďalší deň mali dostatok energie a pocit fyzickej a duševnej pohody.

 

westieri_kolko-hodin-spanku-je-ideal

 

Čo sa deje, keď máme nedostatok spánku?

Nedostatok kvalitného spánku, alebo odborne spánková deprivácia či spánkový deficit, má výrazne negatívne dopady na naše každodenné fungovanie. Ako po fyzickej, tak po duševnej a emočnej stránke. Toto sú tie najzávažnejšie z nich: 

  • Znížená kognitívna výkonnosť – nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje kognitívne funkcie, konkrétne pamäť, pozornosť, koncentráciu a rozhodovanie. To sa môže prejaviť problémami s porozumením, učením sa, ale napríklad pri šoférovaní aj nedostatočnou pozornosťou, čo môže mať katastrofálne následky. 
  • Zvýšené riziko úrazu – nielen vyššie riziko dopravných nehôd je nebezpečné, na pozore sa treba mať aj pred pracovnými a inými úrazmi. Sústredenie, reakčná schopnosť a motorické funkcie sú otupené, čo znamená, že sme menej obratní a náchylnejší na zranenia či úrazy. 
  • Emocionálne problémy – deficit zdravého spánku ovplyvňuje aj našu emocionálnu stabilitu a zdravie. Zvýšená podráždenosť, mizerná nálada, úzkosti a depresie – to sú len niektoré z následkov. Ľudia trpiaci nedostatkom spánku majú väčšiu tendenciu k emočným výkyvom.
  • Oslabená imunita – naša obranyschopnosť pri nedostatku spánku trpí tiež. To znamená zvýšenú náchylnosť na rôzne infekcie a choroby. Kvalitný spánok je dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému a jeho schopnosť bojovať proti patogénom.
  • Zdravotné riziká – predovšetkým chronický nedostatok spánku je spojený so zvýšeným rizikom vzniku srdcových ochorení, vysokého krvného tlaku, cukrovky či obezity. Má tiež negatívny vplyv na hormonálnu rovnováhu, čo môže ovplyvniť náš metabolizmus, chuť do jedla a hmotnosť.

Je dôležité udržiavať zdravé spánkové návyky a zabezpečiť si dostatočný odpočinok každú noc. Pomôcť k tomu vám môže aj kvalitný matrac na mieru.

 

Nielen dĺžka, ale aj podmienky

Kvalitný matrac a posteľ majú pri zdravom spánku nenahraditeľnú úlohu. Ani osemhodinový oddych totiž nezaberie, ak je strávený v nedostatočných podmienkach. Investícia do kvalitného matraca na mieru je investíciou do vlastného zdravia a pohodlia. 

Luxusné matrace na mieru Westieri sú vyrábané s ohľadom na maximálny komfort a kvalitu spánku. Ich používaním však získavate celé spektrum ďalších výhod.  Matrac poskytuje nášmu telu oporu a pohodlie počas celého spánku. Správna voľba s primeranou tvrdosťou pomáha udržiavať optimálnu polohu chrbtice a kĺbov. S kvalitným matracom na mieru tak máte istotu, že sa ráno nebudete budiť s bolesťami a menej odpočinutí, než ako keď ste si líhali do postele minulú noc. 

Ak chcete mať zdravý a kvalitný spánok, mal by byť neprerušovaný. K budeniu sa môžu prispievať rôzne faktory, najčastejšie ide o nepohodlie a o nedostatočnú reguláciu teploty. Luxusné matrace Westieri vieme vyrobiť aj s odlišnou tuhosťou pružín podľa preferencií partnerov. Každý teda spí na tom, čo mu poskytuje optimálny komfort. Nehrozí teda, že svojím prehadzovaním zobudíte partnerku či partnera, alebo sa to stane v opačnom garde. 

 

Navyše, naše matrace na mieru sa vyznačujú vysokou priedušnosťou. Tieto luxusné matrace sú vyrobené z prírodných materiálov, ktoré pomáhajú udržiavať optimálnu teplotu tela počas celého spánku. V lete, aj v zime. To znamená, že sa nebudete budiť z dôvodu nadmerného potenia či podobného diskomfortu. Pri výbere matraca je dôležité zvážiť osobné preferencie. Každý človek má odlišné potreby, najmä čo sa týka tvrdosti. Vyskúšanie matracov pred kúpou a vám pomôže urobiť správnu voľbu. Dovoľte nám teda pozvať vás do jedného z našich showroomov

Radi vás uvidíme ako v Bratislave (OD Lightpark), tak v Prahe (Rohanské nábřeží 19, Praha 8 – Karlín). Príďte a na vlastnej koži si vyskúšajte, aký neopakovateľný komfort vám poskytne naozaj kvalitný, luxusný matrac na mieru

Vaša cesta za zdravým spánkom začína u nás.