Obrázok článku: Prečo sa ráno budíme unavení? 4 spôsoby, ako znižujeme kvalitu svojho spánku

Prečo sa ráno budíme unavení? 4 spôsoby, ako znižujeme kvalitu svojho spánku

Keďže v posteli trávime viac než tretinu svojich životov, mali by sme dbať na to, aby bol tento čas čo najkvalitnejší a najzdravší. Ak sa nám to nedarí, následky necítime iba najbližšie ráno, aj počas celého dňa a možno až zvyšku života.

Nezdravý spánok je omnoho závažnejším problémom, než si mnoho ľudí myslí. Jeho následkami nie sú len bolesti chrbta či únava, ale celkový pokles kvality života.

Niekedy stačí jednoducho zaobstarať si kvalitný matrac na mieru, inokedy si to vyžaduje výraznejšiu zmenu spánkovej rutiny.

Nájdete sa v niektorých z nižšie opísaných zlozvykoch?

1. Máte nekvalitný matrac

Matrac je jednou z najdôležitejších investícií nielen v spálni, ale celkovo v živote. To, nakoľko je kvalitný, zásadným spôsobom ovplyvňuje náš spánok, ale aj fungovanie počas dňa.

Žiaľ, často sa stretávame s tým, že ľudia v snahe ušetriť siahnu po nedostatočných alternatívach. Náhodný kus z veľkoobchodu s nábytkom či e-shopu sa nikdy nemôže porovnávať s kvalitným, luxusným matracom na mieru, ktorý má dokonca zdravotné benefity.

Ten je, ako už názov napovedá, prispôsobený potrebám toho-ktorého človeka. Jednak svojimi rozmermi, ale predovšetkým tuhosťou. Niekto totiž rád spí na mäkkšom matraci, iný potrebuje tuhší podklad, napríklad zo zdravotných dôvodov.

NÁŠ TIP: prečítajte si naše porovnanie: Kvalitný matrac na mieru vs. nekvalitný matrac – spoznajte rozdiely.

My vo Westieri vyrábame výhradne kvalitné slovenské matrace zo 100 % prírodných materiálov. Radi vám poradíme pri výbere a srdečne vás pozývame na návštevu jedného z našich showroomov, kde si na vlastnej koži môžete vyskúšať, aký kvalitný spánok vám vieme sprostredkovať.

Určite tiež navštívte stánok Westieri na výstave – ak sa nejaká bude konať vo vašom okolí. Okrem toho, že vám predstavíme atraktívne novinky a riešenia pre vašu spálňu, radi vám aj na mieste ponúkneme rady pre zdravý a kvalitný spánok.

NÁŠ TIP: pohodlie pri spánku viete potenciálne zvýšiť aj používaním toppera na matrac. Pomáha regulovať teplotu a tým pádom udržiavať komfort počas celej noci. Tento vrchný matrac je zároveň ďalšou ochrannou vrstvou toho primárneho, znižuje tlak, opotrebenie a výrazne predlžuje jeho životnosť. Niektorí ľudia však preferujú spať bez toppera – vyskúšajte obe možnosti a rozhodnite, ktorá vám vyhovuje viac.

2. Máte nekvalitnú posteľ

Na matraci síce ležíme my, no on leží na posteli. Dá teda rozum, že aj ona musí spĺňať isté kvalitatívne požiadavky.

Máte posteľ na mieru? Alebo vám trčia nohy cez okraj? Vŕzga počas noci? Tlačíte sa s partnerom na obmedzenom priestore?

Dôkazov toho, že máte v spálni nekvalitnú posteľ, je mnoho. Tým najciteľnejším je skutočnosť, že sa ráno budíte unavení, neodpočinutí, ľudovo povedané dolámaní. A to možno aj vtedy, ak máte kvalitný matrac na mieru, ale za to na neadekvátnom podklade.

Aj v tomto ohľade vám radi pomôžeme.

Špecializujeme sa výrobu luxusných postelí na mieru, ktoré si navyše môžete dizajnovo prispôsobiť. V kombinácii s kvalitnými slovenskými matracmi Westieri si tak vo svojej spálni dokážete vybudovať dokonalé spánkové kráľovstvo.

3.   Máte nekvalitné paplóny a vankúše

Do tretice je dôležité aj to, čo máte na matraci. Vankúš, na ktorý si každú noc ukladáte hlavu, perina, ktorou sa zakrývate.

Ak je vám počas noci príliš horúco a potíte sa, alebo, naopak, mrznete, kvalitný spánok vás bude obchádzať. To isté platí, ak je váš vankúš až príliš mäkký a hlava sa vám doň zabára, alebo je tvrdý a vás ráno bolí krk.

Siahnite po kvalitných alternatívach zo 100 % prírodných materiálov. Spite ako v bavlnke. Vyhoďte už konečne syntetické náhrady, ktoré akurát tak zadržiavajú vlhkosť, prípadne prefukujú.

Viac o našich páperových vankúšoch a paplónoch si prečítajte v blogu: Luxusné páperové vankúše a paplóny od Westieri. Platí, že tak, ako pri matracoch, aj pri výbere toho správneho vankúša vám poradíme na základe vašich preferencií – aj priamo v jednom z našich showroomov.

4. Pred spaním používate mobil

Nadmerné používanie smartfónov, tabletov, laptopov, počítačov či pozeranie technológie má negatívny dopad aj na spánok. Najmä vtedy, ak tieto činnosti vykonávame krátko predtým, než sa uložíme spať.

Modré svetlo z displejov totiž potláča tvorbu melatonínu, hormónu, ktorý je zodpovedný za príchod spánku. Náš mozog prítomnosť žiarenia vyhodnotí ako mätúci signál a pomyslí si, že ešte nie je čas na spánok.

Tento negatívny dopad je ešte znásobený tým, ak si napríklad smartfón držíme blízko pri tvári.

Najlepšie urobíte, ak používanie technológii obmedzíte už 1-2 hodiny pred spánkom a do spálne ich ani len nevezmete. Radšej si do postele zoberte kvalitnú knihu a v lampe majte namontovanú žiarovku s tlmeným svetlom.

Pamätajte, moderná elektronika a displeje sa s kvalitným spánkom nemajú radi. Obmedzte ich používanie, najmä v posteli.

Chcete niekoľko ďalších tipov na kvalitný spánok? Určite vám pomôže náš sprievodca: Čo pomáha na dobrý spánok? 5 tipov, ktoré zaraďte do svojej rutiny.

 Máte záujem o kvalitné slovenské matrace zo 100 % prírodných materiálov? Rozmýšľate nad posteľou na mieru? Ste na správnej adrese. My vo Westieri sme anjelmi strážnymi vášho spánku – neváhajte nás kontaktovať, sladké sny máte na dosah ruky.