Obrázok článku: 6 dôvodov, prečo je kvalitný detský matrac mimoriadne dôležitý

6 dôvodov, prečo je kvalitný detský matrac mimoriadne dôležitý

Keď je reč o tom, čo je dôležité pre dieťa, niektoré odpovede sa núkajú automaticky – láska, opatera, zdravá strava, pohyb, kamarátstvo a nepochybne aj spánok. Práve na posledný menovaný aspekt sa zameriame aj v tomto texte.

Kvalitný matrac pre dieťa je totiž alfou a omegou toho, aby spalo zdravo a ráno sa budilo plne pripravené na nový deň.

1.   Podporuje fyzický rast

Vedeli ste, že deti rastú počas spánku? Avšak iba za predpokladu, že spánok je kvalitný a majú ho dostatok.

Práve počas spánku totiž telo uvoľňuje rastové hormóny. Kvalitný matrac podporuje správne držanie chrbtice a výraznou mierou prispieva k svalovej relaxácii a regenerácii. Vaša ratolesť sa tak budí odpočinutá a bez bolestí.

Naopak, nevhodný matrac môže viesť k nesprávnej polohe tela počas spánku a tým pádom problémom s chrbticou, ale aj ramenami či krkom. V takomto prípade nie je spánok zdravý a fyziologické procesy v pozadí – vrátane rastu – neprebiehajú tak, ako by mali. Nehovoriac o tom, že dieťa ráno vstáva neodpočinuté.

Výskumy potvrdzujú, že kvalitný detský matrac preukázateľne podporuje telesný rast a vývoj už od útleho veku.

TIP: Prečo sa ráno budíme unavení? 4 spôsoby, ako znižujeme kvalitu svojho spánku

2.   Zlepšuje učenie a pamäť

Spánok výrazne ovplyvňuje kognitívne procesy – sústredenie, učenie, pamäť, rozmýšľanie. Platí to ako u dospelých, tak u detí a to po celý život. V období rastu a vývoja je to však ešte o čosi dôležitejšie.

Štúdie totiž zistili, že deti, ktoré dlhodobo zle spia, vykazujú nižší výkon a horší prospech v škole. Taktiež u nich bolo zistené väčšie množstvo kognitívnych porúch či ťažkostí, vrátane problémov so sústredením, slabej pamäte a podobne.

Kvalitný matrac pre deti dokáže výraznou mierou zlepšiť kvalitu spánku a tým pádom aj prispieť k podpore kognitívnych daností vašej ratolesti. Doprajte teda aj vašim deťom luxusný a zdravý spánok.

3.   Posilňuje imunitu

Spánok má zásadný význam pre ľudský imunitný systém.

Lepší spánok, ktorého základom je v prvom rade kvalitný matrac, priamo vplýva na obranyschopnosť organizmu. Odpočinuté telo je perfektne vyzbrojené na to, aby si poradilo so širokou paletou škodlivých patogénov, číhajúcich na každom rohu.

Pri deťoch je to ešte dôležitejšie, nakoľko ich imunitný systém sa časom vyvíja a mení a vírusom sú v kolektívoch (škôlka, škola) vystavené častejšie.

4.   Bráni alergiám a astme

Vedeli ste, že všetky kvalitné slovenské matrace od Westieri sú hypoalergénne? V preklade, bránia koncentrácii dráždivých častích, nevyvolávajú reakcie dýchacích ciest a garantujú pokojný, zdravotne nezávadný spánok.

TIP: Matrace z prírodných materiálov a alergia na roztoče

Jedným z najväčších alergénov, ktorý číha na deti, sú prachové roztoče. Kvalitný, hypoalergénny matrac výrazne redukuje ich množstvo a bráni podráždeniu dýchacích ciest.

Opäť, pri deťoch je to čosi dôležitejšie, než pri dospelých. Rôzne alergologické štúdie totiž naznačujú, že deti, ktoré boli v ranom detstve vo väčšej miere vystavené prachovým roztočom, majú vyššie riziko vzniku astmy v neskoršom živote.

5.   Je skvelou preventívou

Dlhodobý spánok na nekvalitnom matraci je pre detí mimoriadne škodlivý a to najmä vo vzťahu k zakriveniu chrbtice. Navyše, problémy sa nemusia ozvať hneď, ale môžu sa prejaviť v dospelosti.

Chronické bolesti chrbtice, prípadne artritída, sú často dané práve nesprávnou polohou tela pri spánku. Ak si zvolíte pre vaše deti nekvalitné matrace, ktoré neposkytujú chrbtici a telu dostatočnú oporu, na niektoré stavce je tak vyvíjaný väčší tlak, na iné menší, čo je receptom na zdravotné problémy.

Pri kvalitnom detskom matraci nič z toho nehrozí. Poskytuje telu perfektnú oporu, stabilizujú ho a navyše prispievajú aj k tomu, aby si vaša ratolesť už v ranom veku osvojila tie správne návyky.

TIP: Zdravotné benefity luxusných matracov

6.  Zlepšuje spánkovú hygienu

A keď už sme pri tých návykoch – nie nadarmo sa hovorí, že to, čo sa za mladosti naučíme, v starobe sme akoby našli.

Nepochybne sa to týka aj spánkovej hygieny. Priznajme si, koľko z nás sa o ňu začne zaujímať až vtedy, keď sa objavia problémy s nespavosťou či chrbticou?

Pre svoje deti však chceme to najlepšie. Ideálne teda je, ak im zásady správnej spánkovej hygieny začneme vštepovať čo najskôr. A medzi ne nepochybne patrí aj používanie kvalitného matraca.

Dlhodobo zdravý spánok je pre optimálny vývoj a rast detí jednoducho nenahraditeľný. Iba odpočinuté a svieže dieťa si môže dosýtosti užiť školu a hru. Navyše, už v ranom veku si osvojí správne návyky a zásady kvalitného spánku. A to je niečo, z čoho bude ťažiť po celý zvyšok života.

NÁŠ TIP: máte záujem o matrac na mieru pre vaše dieťa? Neváhajte nás kontaktovať a doprajte svojej ratolesti zdravý, kvalitný spánok. Spoločne nájdeme to správne riešenie, ktoré vášmu dieťaťu zaručí sladké sny.